Program

Poniżej program VIII edycji Konferencji Sieci Szerokopasmowe, która odbyła się 31 marca 2016r. Ramowy program IX edycji Wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce

08:30 – 09:00 Rejestracja, poranna kawa

09:00 – 09:10 Uroczyste otwarcie Konferencji

Piotr Muszyński, Wiceprezes Zarządu, Orange Polska

09:10 – 09:20 Wystąpienie Gościa Honorowego

Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji

09:20 – 09:30 Wystąpienie Gościa Honorowego

Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju

09:30 – 09:40 Wystąpienie Gościa Honorowego

Edgar Aker, President, FTTH Council Europe

09:40 – 10:45 Blok tematyczny: Pobudzenie inwestycji i likwidacja barier inwestycyjnych

  • Ułatwienia i uwarunkowania prawne w budowie sieci szerokopasmowych m.in. „Nowela franciszkańska”, megaustawa, kodeks budowlany
  • Wdrożenie dyrektywy kosztowej i związane z tym obowiązki oraz korzyści dla właścicieli/gestorów infrastruktury
  • Zachęty do wspólnych inwestycji wewnątrzsektorowe i międzysektorowe
  • Obszary współpracy JST i inwestora telekomunikacyjnego

09:40 – 09:50 Prezentacja wprowadzająca do dyskusji
Grzegorz Czwordon, Główny Specjalista w Departamencie Telekomunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji

09:50 – 10:45 Panel dyskusyjny

Moderator:
Tomasz Kulisiewicz, Ekspert, Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem

Paneliści:
Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
Piotr Muszyński, Przewodniczący Rady Programowej i Eksperckiej / Wiceprezes Zarządu, Orange Polska
Przemysław Kurczewski, Prezes Zarządu, EmiTel
Tomasz Szopa, Prezes Zarządu Netia S.A.
Andrzej Dulka, Prezes Zarządu Alcatel Lucent Polska, NOKIA
Norbert Biedrzycki, Prezes Zarządu, Atos w Polsce, VP CEE System Integration
Wojciech Pytel, Członek rady Nadzorczej, Polkomtel S.A.
Agnieszka Zaborowska, Radca Prawny, Kancelaria Zaborowska Laprus Bałuka

10:45 – 11:15 Przerwa kawowa

11:15 – 12:30 Blok tematyczny: Zasady finansowania sieci szerokopasmowych

  • Źródła finansowania infrastruktury cyfrowej: POPC, środki prywatne, inne środki publiczne, nowe mechanizmy, zaangażowania środków PIR, OFE
  • Koordynacja działań związanych z wykorzystaniem środków na budowę infrastruktury, znajdujących się w ramach różnych programów pomocowych 2014-2020 – współdziałanie instytucji określających zasady naborów oraz przeprowadzających ocenę wniosków
  • Sposoby przeciwdziałania deficytowi inwestycyjnemu w budżecie cyfryzacji kraju
  • Sieci dostępowe – co będzie obszarem interwencji
  • Vendor financing jako narzędzie finansowania budowy sieci szerokopasmowych

11:15 – 12:30 Panel dyskusyjny

Moderator:
Agnieszka Zaborowska, Radca Prawny, Kancelaria Zaborowska Laprus Bałuka

Paneliści:
Edgar Aker, President, FTTH Council Europe
Rafał Sukiennik, Dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego, Ministerstwo Rozwoju
Jan Czajkowski, Członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji
Maciej Nowohoński, Członek Zarządu ds. Finansów, Orange Polska
Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w latach 2009-2016
Mariusz Grendowicz, Prezes Zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych w latach 2013-2014

12:30 – 13:45 Blok tematyczny: Technologie w służbie budowy sieci szerokopasmowych

  • Technologie kablowe vs. bezprzewodowe – co zapewni 100% dostępu do szybkiego Internetu?
  • Usługi w chmurze? Wpływ na rozwój sieci.
  • SMART usługi i rozwiązania technologiczne w miastach i gminach
  • Równoległe funkcjonowanie technologii: co jest największym znakiem zapytania w rozwoju sieci?

12:30 – 12:45 Prezentacja wprowadzająca do dyskusji
Radosław Semkło, Dyrektor Zarządzający Pionu Telekomunikacji i Mediów, Asseco Poland S.A.
12:45 – 13:45 – Panel dyskusyjny
Moderator:
Marek Jaślan, Redaktor, Telko.in

Paneliści:
Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa Śląskiego
Maciej Bułkowski, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Wojciech Hałka, Pełnomocnik Dyrektora ds. Rozwoju i Sprzedaży, Instytut Łączności
Janusz Kosiński, Prezes Zarządu, INEA S.A.
Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu, EmiTel
Adam Grodecki, Solutions Head Central Europe, Customer Operations, Alcatel-Lucent Polska, NOKIA
Krzysztof Sągolewski, Solution Director, Huawei Polska
Radosław Semkło, Dyrektor Zarządzający Pionu Telekomunikacji i Mediów, Asseco Poland S.A.
Krzysztof Kozłowski, Dyrektor Badań i Rozwoju Sieci i Platform Usługowych, Orange Polska

13:45 – 14:45 Lunch

14:45 – 16:00 Blok tematyczny: Rozdrobnienie dzielnicowe czy konsolidacja infrastruktury i operatorów?

  • Scenariusze konsolidacji infrastruktury sieci LTE
  • Czy konsolidacja Regionalnych Sieci Szerokopasmowych stanowi poszukiwany model ich funkcjonowania
  • Czy Narodowy Operator Obsługujący Sieci Administracji (NOOSA) jest faktyczną alternatywą dla korzystania przez administrację z usług oferowanych przez sieci komercyjne.
  • Kontekst otwartości sieci w funkcjonowaniu sieci szerokopasmowych

14:45 – 16:00 Panel dyskusyjny

Moderator:
Eugeniusz Gaca, Przewodniczący Zarządu Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji

Paneliści:
Marzena Śliz, Dyrektor Departamentu Infrastruktury, Urząd Komunikacji Elektronicznej
Agnieszka Aleksiejczuk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Krzysztof Filiński, Prezes Zarządu, Agencja Rozwoju Mazowsza
Piotr Marciniak, Wiceprezes Zarządu, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej
Cezary Albrecht, Dyrektor Biura Strategii i Spraw Regulacyjnych
dr Krzysztof Heller, Właściciel, InfoStrategia

16:00 – 17:00 Blok tematyczny: Nowe otwarcie w Administracji Państwa, czyli jak przegonić Estonię

  • Priorytety Ministerstwa Cyfryzacji vs zidentyfikowane potrzeby związane z e-administracją i e-usługami publicznymi
  • Konkursy dla administracji publicznej w ramach POPC
  • Szybki Internet w każdej szkole w ciągu 2 lat – na ile to zadanie jest realne
  • Pełen dostęp do administracji publicznej dla obywatela – flagowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji
  • Rozwój kompleksowych e-usług publicznych: e-edukacja, e-urząd, e-zdrowie

16:00 – 17:00 Panel dyskusyjny

Moderator:
Krzysztof Witoń, Ekspert rynku telekomunikacji

Paneliści:
Krzysztof Zalewski, Pełnomocnik Zarządu ds. Informatyzacji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Eugeniusz Romański, Dyrektor, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego
Maciej Okoń, Kierownik Biura Projektu, Małopolska Chmura Edukacyjna
Krzysztof Sągolewski, Dyrektor ds. Rozwiązań Operatorskich, Huawei Polska
Dariusz Kowalczyk-Tomerski, Prezes Zarządu, TP-Teltech